51_20230308_133229.jpeg

Starší žáci mají za sebou 10 ligových turnajů

O víkendu odehráli starší žáci jubilejní desátý ligový turnaj a vzhledem k tomu, že nás čeká už jen jedno ligové kolo (26. 3.) a poté několik neligových turnajů, je čas na krátké zhodnocení půlroční práce tohoto týmu.

Začněme stručnou statistikou. Do zápasů nastoupilo 26 hráčů, z toho tři gólmani a tři mladší žáci. Odehráli jsme celkem 30 utkání s bilancí 12 vítězství, 3 remízy a 15 proher a celkovým aktivním skóre 79:78. Když se podíváme na tuto statistiku podrobněji, vychází nám z toho několik pozoruhodných zjištění.

  1. Naprostá většina hráčů v poli (20) má v osobní statistice alespoň jeden bod, což hovoří o velké vyrovnanosti týmu. Měli jsme ten luxus odehrát většinu utkání na tři útoky a mnohé zápasy na celé tři lajny. Hra na tři lajny nám umožňuje hrát fyzicky atraktivní florbal s aktivním napadáním a celoplošným pohybem. Díky dobré fyzické kondici jsme zle zatápěli i elitním týmům, které nás třeba přehrávali individuální technikou a kombinací.
  2. Většinu turnajů (6) jsme odehráli ve druhém koši a jeden dokonce v koši prvním, což byla klubová premiéra v této kategorii. I tam jsme odehráli vyrovnané zápasy s nejlepšími týmy našeho regionu, tj. Tatranem Střešovice a Mladou Boleslaví.
  3. Ač jsme všechny zápasy odehráli ve třech nejvyšších koších, měli jsme příležitost změřit síly hned s 15 soupeři, což klukům nabídlo možnost vyzkoušet a porovnat různé herní styly. Nejčastěji jsme hráli s týmy Prague Tigers (bilance 1-4), Olymp Praha Zeus (1-3) a Panthers (1-2). Dobrou zprávou je, že všechny tyto těžké soupeře se nám povedlo alespoň jednou porazit a všechny navíc ve druhé polovině tohoto období, což svědčí o průběžném zlepšování týmu.
  4. Zaměřme na počet inkasovaných branek (78). V prvním třech koších jsou pouze dva týmy s lepšími čísly (elitní Tatran Střešovice a FbŠ Bohemians – 64, resp. 75 obdržených branek). Tento úspěch přičítáme dvěma aspektům, a to dobré organizaci hry v defenzivě a především výborným gólmanům (k nim blíže v dalším bodě). Vždyť hned 9 zápasů jsme odehráli s čistým kontem a v 19 utkáních jsme obdrželi maximálně 2 branky.
  5. Nyní více ke gólmanům. V našem týmu máme tři skvělé gólmany, a pokud je možno hovořit o nějakých hvězdách, jsou jimi právě oni. Brankářské statistiky Kuby, Vojty a Jindry jsou výborné, jen pohleďte na jejich průměry na zápas 2,22; 2,10 a 1,60. Na jejich výkonech a zlepšování mají velký podíl gólmanští trenéři a speciální gólmanské tréninky, kterých se kluci účastní. Velkými vzory jsou i gólmani starších věkových kategorií.
  6. Posledním aspektem, který nás letos vede k úspěchu, je týmovost a celková odpovědnost hráčů. Pravidlo „jeden za všechny, všichni za jednoho“ by mělo platit ve všech týmech, když k tomu ale přičteme výbornou koncentraci na zápas, minimum vyloučení (16), vzájemné povzbuzování a dobrou atmosféru na lavičce, úspěch musí přijít. Jsme rádi, že jsme kluky naučili „neřešit rozhodčí“, neboť tento nešvar, tj. hádání se s rozhodčím jak ze strany hráčů, tak trenérů se vždy negativně propisuje do nálady a celkové koncentrace.

Máme před sebou poslední tři a půl měsíce sezóny a těšíme se, kam se tento tým ještě posune. Potenciál k tomu rozhodně má.